سیر تکاملی یادگیری مطالب طی 10 سال گذشته

ده سال زمان طولانی است؛ و ما در این دهه به صورت چشمگیری از تغییر تکنولوژیکی در زندگی خود استقبال کردیم. بنابراین، در این مقاله میخواهیم بررسی کنیم در سال 2020 چه تاثیری محتوای یادگیری و شکل ظاهری آن برای ما داشته است؟

هشدار تباه کننده: امروز بسیار متفاوت به نظر می رسد

انتقاد از خود هرگز آسان نیست اما اگر از خود بپرسیم که آیا امروز کیفیت محتوای مورد نظر را بدیهی می گیریم؟ به احتمال زیاد جواب مثبت خواهد بود. اگر به مکانی که فقط یک دهه پیش بودیم نگاه کنید، اکنون در دوران طلایی یادگیری زندگی می کنیم و واقعاً به اوج منابع رسیده ایم. این قله است یا نه، چه کسی می داند. اما در حال حاضر، حداقل می توانیم نگاهی به گذشته بیندازیم و ببینیم که تا کجا پیش رفته ایم.

مطالب در اواخر دهه2010 :

با شروع تحقیق و بررسی متوجه خواهید شد که مطالب زیادی در خصوص وضعیت یادگیری مطالب در سال 2020 وجود ندارد و فقط افراد کمی به آن پرداخته اند. Clive Shepherd یکی از معدود افرادی است که یک دهه پیش در مورد وضعیت یادگیری مطالب صحبت کرده و افراد زیادی مطالب او را همواره دنبال می کنند. او در یکی از این مقالات در مورد کلاهبرداری محتوای میگوید: (قسمت بریده شده از مقاله ایشان از اینجا شروع می شود)، اشاره شده که همه چیز قبل از 2010 تقریباً محدود به آموزشهای CD-ROMS بود، و این همه چیز ما بود. اگر چه او در مورد ایده هایی مانند محتوای تولید شده توسط کاربر، یادگیری از طریق چند سیستم و کیفیت محتوا بحث کرده است اما او یک سوال مهم را مطرح کرد: آیا این محتوا اصلاً برای یادگیری طراحی شده است؟ در واقع جواب منفی است.
فناوری فقط به همان اندازه که توانایی آن را دارید و به میزانی که آن را درک کرده و از آن استفاده می کنید مفید است. در ایام قدیم، مردم به ندرت از قدرت فناوری برای یادگیری محتوا استفاده می کردند و بیشتر کارهایی که انجام شده از طریق گرفتن مطالب حضوری مانند ضبط سخنرانی و ارائه و بارگذاری آنها در قالب های دیجیتالی بود. این امر نه تنها نتوانست اهمیت قدرت یادگیری آنلاین را کم کند بلکه در موارد بسیاری باعث بیشتر مفید شناخته شدن آن نیز گردید به طوریکه امروزه بیشتر دوره ها از طریق همین آموزش های آنلاین اجرا و پیاده سازی می شوند.

اطلاعات و یادگیری سریع در اواسط دهه2015:

این احتمالاً زمانی بود که اشتیاق ما برای کسب اطلاعات سیری ناپذیر شد. از آنجایی که تلفن های هوشمند و رسانه های اجتماعی به اخبار و رسانه های ما تبدیل شدند، این نگرش را شروع کردیم که ما هم اکنون میخواهیم تمام اطلاعات و اخبار جهان را بدانیم. و انتظار ما از داشتن اطلاعات فقط به صورت دانشی سطحی بود و نه عمیق شدن در آن اطلاعات و مطالب. در طی نیم دهه، ما به این نتیجه رسیدیم که پردازش از منابع با قابلیت چند بار استفاده، طولانی و با حجم زیاد از پردازش اطلاعات مختصر و مفید بسیار آسان تر می باشد. و در عین حال، به این نتیجه رسیدیم که دسترسی به این اطلاعات در لحظه هایی که میخواهیم بسیار کارآمد و مفید است. بنابراین جای تعجب نیست که محبوبیت روش یادگیری میکرو در حال حاضر یک روند صعودی را داشته باشد. چه کسی می خواهد یک ساعت جلسه را که 5 موضوع را پوشش می دهد مطالعه و بررسی کند در حالیکه در عرض چند دقیقه میتواند به منبعی که چکیده اطلاعات را دارد دسترسی داشته باشد.
در همان مقاله به این نکته اشاره شده است که ما باید از طریق ساختار یادگیری میکرو، درباره آنچه به دانشجو مربوط است فکر کنیم. او همچنین یک مطلب برای فرمت و طراحی در حوزه یادگیری آنلاین منتشر کرده است. شما احتمالاً این ویژگی ها را در محتوای 2020 خواهید شناخت، بنابراین وقتی امروز در مورد چگونگی شکل ظاهری آن بحث میکنیم دوباره در مورد آن گفتگویی نخواهیم کرد.
فقط دو سال بعد، دونالد اچ تیلور مقاله ای در LinkedIn منتشر کرد و پرسید آیا ایجاد محتوا وقتی کسی قبلاً آن را تولید نکرده باشد برایتان ارزشمند نیست؟ و مهم است که این نکته را برجسته کنیم زیرا به جایگاهی که ما در سال 2020 در آن قرار داریم کمک زیادی خواهد کرد.

بیشتر بخوانید: اهمیت آموزش آنلاین

محتوای یادگیری، در 2020 چگونه به نظر می رسد؟

بیایید بررسی بر اساس محتوا را انتخاب کنیم. اگر مطلبی از لحاظ قیمت متناسب باشد، باز تولید آن وقت تلف کردن است. ولی اگر مواردی تحت پوشش قرار نگرفته باشد باید با اضافه کردن اطلاعات و منابع به این سیستم آن مورد را تحت پوشش قرار دهیم. به همین دلیل است که بسیاری از شرکت ها و سیستم عامل های یادگیری با تهیه مطالب از اشخاص ثالث، کتابخانه ای از منابع مربوطه را برای کاربران خود ایجاد می کنند.
همچنین دوره هایی وجود دارد که به صورت عمومی هستند و مستقیما به کسب و کار شما مربوط نمیشوند. به طور مثال آموزش مدیریت یا بحث و گفتگو، که پیشنهاد میشود این سر فصل ها را خارج از کتابخانه تخصصی جستجو نمایید. معنای آن این است که شما می توانید وقت و منابع خود را فقط در ایجاد محتوای تخصصی و کاملاً مربوط به شرکت متمرکز کنید.
یکی از پیشرفتهای اساسی در چند سال گذشته، افزایش مطالب تولید شده توسط افراد مختلف است. اگر شما این موارد را پیگیری نمی کنید واقعاً یک مطلب را از دست می دهید. به طور مثال: همه افراد سازمان شما در موضوعی متخصص هستند و آن مطلب را نسبت به دیگران به خوبی میدانند. بنابراین اگر روزی فردی بخواهد سازمان شما را ترک کند و یا به واحد دیگری انتقال پیدا کند وقتی ایشان آن اطلاعات را به اشتراک گذاشته باشد دیگران هم میتوانند از آن بهره مند شوند و آن مطالب را از دست نخواهند داد.

امروزه تقریباً افراد در به هر دوره ای که علاقه مند باشند برای خود اطلاعاتی دسته بندی و جمع آوری کرده اند و دیگر از ذخیره سازی به صورت CD-ROMفاصله زیادی گرفته اند. ذخیره سازی اطلاعات صورت های مختلفی دسته بندی میشوند که شامل فیلم های کوتاه، پادکست ها، آزمونهای تعاملی، متون، فلش کارت ها و از همه مهمتر حجم و کیفیت آنها می باشد که نسبت به سال 2010 با یک منبع کوتاه، شیرین و خاص رو به رو هستیم و این چیزی است که ما را مدیون تکنولوژی و پیشرفت علم کرده است.